נסח טאבו- נעים להכיר

נכסים שונים רשומים במדינת ישראל במרשם המנוהל על ידי לשכות רישום מקרקעין או בשפה המקובלת “טאבו”. מדובר בנכסים ו

מדובר בנכסים מסחריים ו בדירות מגורים. 

לכל נכס שרשום בטאבו ניתן להוציא מסמך שנקרא “נסח טאבו” . נסח הטאבו הינו תמצית של רישום המידע לגבי בעלי הזכויות בנכס ונתונים נוספים עליו. הנסח הינו מסמך רשמי של המדינה.

איך מנפיקים נסח טאבו?

פנקסי הרישום של לשכת רישום המקרקעין הינם פומביים, כלומר פתוחים לעיני הציבור וכל מי שמעוניין יכול  להוציא נסח טאבו רשאי לעשות זאת.

ניתן בתשלום של אגרה נמוכה להפיק נסח טאבו באמצעות האינטרנט ובאופן מיידי.

לצורך הנפקת נסח טאבו צריך לדעת את מספר הגוש, החלקה ואם יש גם תת חלקה (תת חלקה רלוונטי בדירה בבית משותף). בדרך כלל יש את הנתונים האלו בחוזה אולם אתם צריכים אותם עוד לפני החתימה!

אם ידועה לכם הכתובת ולא ידועים הגוש והחלקה ניתן לאתר אותם באמצעות  “מחשבון גוש חלקה”.

שרוצים נסח טאבו לדירה בבית משותף ולא ידוע מהו התת חלקה ניתן להפיק נסח מרוכז ומתוכו לאתר את הנכס הספציפי. השירות אינו מוגבל רק ל עורך דין מקרקעין, אלא פומבי.

אם לא הצלחתם להוציא נסח טאבו תוכלו לפנות לעורך דין שמטפל בעניינים כאלו.

מה החשיבות של נסח טאבו?

נסח טאבו הוא למעשה “תעודת הזהות של הנכס”. בנסח הטאבו רשומים נתונים קריטיים שי לשים אליהם לב. בנסח רשומים נתונים אודות בעלי הזכויות וסוג הזכות (למשל בעלות או חכירה), משכנתא, הערות אזהרה וגם עיקולים. בנוסף יש בנסח הטאבו מידע לגבי מינויים של בעלי תפקידים כמו: כונס נכסים ומנהל עזבון. בנסח יכולים להופיע הערות על הפקעה, אתר עתיקות, צוי הריסה, זכויות צד ג, צווי בית משפט, הערות לפי חוק התכנון והבניה, וכו’

הרישומים השונים בנסח מחייבים בדיקה לפני התקדמות העסקה ויש עצב את החוזה בהתאם לנתונים שבנסח.

חשוב!

כאשר עומדים לקראת רכישה או מכירה של דירה , יש להוציא נסח טאבו, ולבדוק באמצעותו שהזכויות רשומות על-שם המוכר, ושהן נקיות מהערות אזהרה שמונעות את ביצוע העסקה. צריך לבדוק האם קיים שיעבוד או הגבלה אחרת שיש לטפל בה  כדי שהמכר יעבור על שם הרוכש. כל הערה חייבת לבא לידי ביטוי במסגרת הסכם המכר באופן שלא תהיה מניעה לעסקה ו/או כספים לא ירד לטמיון.

מומלץ להיוועץ עם משרד עורך דין שעוסק במקרקעין ולתת לו לבחון את הנסח בעין מקצועית.

חשוב שתדעו כי בדיקת נסח הטאבו היא רק בדיקה אחת ויש מכלול של בדיקות שחובה לבצע במסגרת עסקת נדל”ן. יש להתאים את בדיקות לסג הנכס. כך לשל בדירת מגורים חשוב להקפידעל בחינת תשריט הדירה, תיק הבנין ברשות המקומית וכו’.

מתי כדאי לעיין בנסח הטאבו?

נסח הטאבו הוא מסמך חיוני במקרים שונים למשל:

משא ומתן לקראת רכישת דירה- נסח הטאבו מספר לכם מיהם בעלי הזכויות האמיתיים, האם רובצת משכנתא על הדירה, האם יש הערות המגבילות את העסקה וכו’

משא ומתן לקראת מכירת דירה- נסח הטאבו יספר למוכר האם זכויותיו רשומות בטאבו ואין בעיה המונעת את מכירת הדירה.

מעמד חתימת הסכם מכר- חשוב לדעת כי הוצאת נסח בשלב המשא ומתן אינה פוטרת הוצאת נסח סמוך לסגירת העסקה. נסח שכזה יספק לנו מידע האם חלו שינויים במצב הזכויות בנסכס מאז שהוצאנו את הנסח הקודם. אין לחתום על עסקה ללא נסח עדכני!!!

יש לצרף לחוזה נסח עדכני כחלק ממסמכי החוזה.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים  ועו”ד אסתי וייסלר תחזור אליכם בהקדם!

האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי והשימוש בו הינו באחריות המשתמש

כתיבת תגובה